Ολοκλήρωση δράσεων για το Εσπερινό Γυμνάσιο – Λυκ. Αμαλιάδας για τη φετινή χρονιά

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 16 Μάη στον χώρο του Εσπερινού...

Τα σχολεία της Ηλείας που λαμβάνουν μέρος στην έρευνα για τον σχολικό εκφοβισμό

΄Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), εκ μέρους του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α.,...
spot_img

Με νίκη έκλεισε η αναπτυξιακή ομάδα του Υπερίωνα Αμαλιάδας τον πρώτο γύρο της τελικής φάσης του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Κατηγορίας ΕΣΚΑΗ, καθώς επικράτησε δύσκολα του Κρόνου ΑΟ Πάτρας, στο κλειστό γυμναστήριο Αλεξιώτισσας με σκορ 62-63. Η ομάδα του Υπερίωνα, που αποτελείται αποκλειστικά από εφήβους και παίδες, αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες και πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση δυσκολεύτηκε σημαντικά να κάμψει την αντίσταση της πολύ καλής ομάδας του Κρόνου, συνεχίζοντας το αήττητο σερί της τη φετινή σεζόν που την φέρνει πλέον μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Γιώργου Λεβεντούρη προσπάθησαν από την αρχή να επιβάλουν τον ρυθμό τους ξεκινώντας δυνατά τον αγώνα στην επίθεση (5-14). Όμως οι κακές επιλογές άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να επιστρέψουν γρήγορα στο ματς κλείνοντας το Α δεκάλεπτο στο 18-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι λειτούργησαν ακόμη καλύτερα, με την ομάδα μας να πραγματοποιεί το χειρότερο δεκάλεπτο τη φετινή σεζόν σημειώνοντας μόλις 8 πόντους και να βρίσκεται φυσιολογικά πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (34-28). Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε σημαντικά παρότι οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι επιθετικά (49-45). Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίζοντας ακόμη πιο δυνατή άμυνα και ευστοχώντας σε κρίσιμα σουτ ο Υπερίων κατάφερε να προηγηθεί με +8, όμως λάθη και βιαστικές ενέργειες έβαλαν τους γηπεδούχους και πάλι στο ματς που το διεκδίκησαν μέχρι τη τελευταία κατοχή.

Από την ομάδα της Αμαλιάδας ξεχώρισαν οι Ράλλης με 26 πόντους με 3 τρίποντα και Τσίπας με 22 πόντους και 3 τρίποντα.

Επόμενος αγώνας την Κυριακή 12 Μαΐου με την ΕΦΑ Αιγίου στην Αμαλιάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 34-28, 49-45, 62-63

ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Λεβεντούρης): Σκλάβος, Τσίπας 22(3), Φωτόπουλος 8, Τραγουστής Ν., Θεοδωρακόπουλος, Αδαμόπουλος, Κοντόπουλος 4, Καλοπίσης 3(1), Μουζάκης, Δημακόπουλος, Ράλλης 26(3).