Τουρνουά ποδοσφαίρου 5×5 Καλλιθέας Ηλείας

Για 12η χρονιά θα διεξαχθεί το καλοκαιρινό τουρνουά ποδοσφαίρου...

ΣΑΒΒΑΤΟ 27 ΙΟΥΛΙΟΥ 2024 Αρχιερατική Θεία Λειτουργία χοροστατούντος του Μητροπολίτου...

26 Ιουλίου | 27 Ιουλίου | 28 Ιουλίου Η 27η...

1ο Συμπόσιον Τέχνης “ΡαψΩδήες” στα Λασταίικα

Μουσική εκδήλωση με αφήγηση ιστορικών και τραγούδια και με...
spot_img

Με απόλυτη επιτυχία έπεσε η αυλαία, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παρά-Μπάντμιντον το οποίο διεξήχθη στις 17 και 18 Μαΐου 2024, στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», στην Αλεξανδρούπολη.
Οι αθλητές και οι αθλήτριες παρουσίασαν υψηλού επιπέδου θέαμα στους αγώνες που διεξήχθησαν σε συνεργασία της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ και του Δήμου Αλεξανδρούπολης.
Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε αγωνιστικά με 7 κατηγορίες: Ανδρών SL3, Ανδρών SL4, Ανδρών SU5, Γυναικών SU5, Ανδρών WH2, MAX8MD, MAX8 XD, όπου υπήρχαν συμμετοχές αθλητών από 10 σωματεία.
Στους αγώνες συμμετείχαν και δύο Ηλείοι αθλητές, οι οποίοι πέτυχαν σημαντικές επιτυχίες.
Στη κατηγορία του απλού Ανδρών WH2 ο Επαμεινώνδας Σταμάτης (ΑΣ Ήφαιστος Πάτρας), με καταγωγή από τον Πύργο κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, ενώ τα υπόλοιπα μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές του Παναθηναϊκού ΑΜΕΑ.
Ο Αμαλιαδίτης Γιάννης Δημητρακόπουλος, ιδρυτής του Αρίωνα Αμαλιάδας, αγωνιζόμενος με το Σωματείο «Εν Σώματι Υγιή» Βέροιας, στην πρώτη του εμφάνιση σ’ αυτό το άθλημα, κατέκτησε 3 χάλκινα μετάλλια στις κατηγορίες απλού ανδρών SL3, διπλού ανδρών MAX8MD με συμπαίχτη τον Γιώργο Λούκα ( Εν Σώματι Υγιεί Βέροιας) και διπλού μικτού MAX8MD με συμπαίκτρια την Ελένη Καμπούρη ( Ιωνάς ).