21.7 C
Amaliáda
Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024
ΑρχικήΕιδήσειςΣτέψη πρωταθλητή για τον Υπερίωνα και απονομές στους Έφηβους του Κοροίβου

Στέψη πρωταθλητή για τον Υπερίωνα και απονομές στους Έφηβους του Κοροίβου

Σχετικές ιστορίες

Σαν Σήμερα 27 Ιουλίου

26 Ιουλίου | 27 Ιουλίου | 28 Ιουλίου Η 27η...

1ο Συμπόσιον Τέχνης “ΡαψΩδήες” στα Λασταίικα

Μουσική εκδήλωση με αφήγηση ιστορικών και τραγούδια και με...

Θεατροπαιδαγωγικό Πρόγραμμα «Γη καλεί Επιστήμονες!» στο Τραγανό

Ο Εκπολιτιστικός Σύλλογος Τραγανού «Κωστής Παλαμάς», με τη στήριξη...

Αποζημιώσεις για τις πυρκαγιές του 2021 – Εκδόθηκε η ΚΥΑ

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ, η απόφαση για τη χορήγηση ενίσχυσης...

Συνεδρίαση Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Πηνειού την Τρίτη 30 Ιουλίου 2024

Δημόσια τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής του Δήμου Πηνειού...
spot_img

Ολοκληρώθηκε το πρωτάθλημα μπάσκετ της Β’ Κατηγορίας ΕΣΚΑ- Η με τον Υπερίωνα Αμαλιάδας να δίνει μια ακόμη εξαιρετική μπασκετική παράσταση και διατηρώντας το αήττητο σήκωσε την κούπα του πρωταθλητή.
Η αναπτυξιακή ομάδα της Αμαλιάδας, που αποτελείται από έφηβους και παίδες, σημείωσε την 22η νίκη της τη φετινή περίοδο, επικρατώντας του Κρόνου Πάτρας με σκορ 70-59 και πανηγύρισε την άνοδο στην Α2 Κατηγορία της ΕΣΚΑ-Η.
Οι παίκτες του Γιώργου Λεβεντούρη μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ του κλειστού γυμναστηρίου Αμαλιάδα από τους φιλοξενούμενους, πήραν νωρίς διψήφια διαφορά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 20-10.
Η αναμέτρηση συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 34-24.
Στο Β΄ Ημίχρονο και οι δυο ομάδες έπαιξαν ωραίο μπάσκετ, επικεντρώθηκαν κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και υπήρξε απόλυτη ισορροπία (36-36), με το ματς να κλείνει με τελικό σκορ 70-59.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσίπας του Υπερίωνα, που σημείωσε 29 πόντους με 4 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Αλεξανδρόπουλος με 18(2) και Κοντόπουλος 11(1).
Τα δεκάλεπτα : 20-10, 34-23, 53-24, 70-59.
ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: (Λεβεντούρης): Δημητρακόπουλος 2, Τσίπας 29 (4), Τραγουστής Δ. 2, Θεοδωρακόπουλος 3(1), Μουζάκης, Δημακόπουλος 2, Ράλλης 4, Αλεξανδρόπουλος 18(2), Κοντόπουλος 11(1), Καλοπίσης 3(1), Σκλάβος, Παπαδόπουλος.

Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε η απονομή των μεταλλίων στους έφηβους του Κόροιβου για τη δεύτερηη θέση που κατέλαβαν στο πρωτάθλημα Εφήβων και στη συνέχεια η απονομή στον Υπερίωνα (Κόροιβος U23) για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β ΕΣΚΑΗ. Σε μια εξαιρετική ατμόσφαιρα παρουσία δεκάδων γονέων και φίλων, τα παιδιά και οι προπονητές τους καταχειροκροτήθηκαν για την εκπληκτική χρονιά
Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι ταλαντούχοι αθλητές της Αμαλιάδας, σε 48 συνολικά αγώνες σημείωσαν 46 νίκες, κατέκτησαν το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑ-Η και άγγιξαν τον τίτλο του πρωταθλητή Εφήβων νικώντας όλους του αντιπάλους τους (μάλιστα σημείωσαν τρεις νίκες επί του πρωταθλητή).
Τις απονομές πραγματοποίησαν τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της ΕΣΚΑ-Η Ανδρέας Γκινάλας, Νίκος Φραγκιάς και Θοδωρής Τσίπας.