Η Νοσηλευτική Μονάδα Αμαλιάδας, στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος Αγωγής Υγείας πραγματοποίησε δράσεις – παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού.
Συγκεκριμένα κατά τον μήνα Φεβρουάριο 2024 η Επισκέπτρια Υγείας Γάλλιου Αθανασία, η Κοινωνική Λειτουργός Στυλιανέση Ιωάννα και ο Οδοντίατρος Σδούγας Νικόλαος επισκέφτηκαν το 2ο Γενικό Λύκειο Αμαλιάδας, το Δημοτικό Σχολείο Αυγείου, το Δημοτικό Σχολείο Κέντρου και το Γυμνάσιο Χαβαρίου, όπους πραγματοποίησαν ομιλίες με θέματα:
– Ατομική Υγιεινή – Μικρόβια.
– Ο Καπνός και οι επιπτώσεις του.
– Στοματική Υγεία.
– Αλκοόλ και νέοι.
![](https://amaliadahospital.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΙΚΟΝΑ-4-1-472x1024.jpg)
![](https://amaliadahospital.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΚΕΝΤΡΟ-ΕΙΚΟΝΑ-1-1-768x1024.jpg)
![](https://amaliadahospital.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΙΚΟΝΑ-ΑΥΓΕΙΟ-2-1-472x1024.jpg)
![](https://amaliadahospital.gr/wp-content/uploads/2024/03/ΕΙΚΟΝΑ-ΑΥΓΕΙΟ-3-768x1024.jpg)