Εκδηλώσεις για την εορταστική περίοδο «Χριστούγεννα 2023 – Πρωτοχρονιά 2024» διοργανώνει ο Δήμος Πύργου, οι οποίες θα γίνουν βάσει του κάτωθι προγράμματος:
ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023
Κεντρική πλατεία Πύργου
5:30 μ.μ.: Δρώμενα με την ομάδα θεάτρου δρόμου «Theatro Theama»
Εξειδικευμένοι ηθοποιοί, permormer, ξυλοπόδαροι, ζογκλέρ δημιουργούν μια μαγική χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα. Με εντυπωσιακά κοστούμια μεταφέρουν τη μαγεία των εορτών, σε συνδυασμό με ένα μοναδικό bubble show.
Στο δρώμενο που συνδυάζει ιστορίες από τη Βασίλισσα του Χιονιού, συμμετέχουν επτά άτομα.
7:00 μ.μ.: Συναυλία με το μουσικό συγκρότημα VANILA SWING
Οι VANILA SWING έχοντας διανύσει μια 10 ετή πορεία στη μουσική σκηνή με ρυθμούς swing, rock’n’roll, blues & rockabilly του50, θα προσφέρουν ένα γιορτινό και δυναμικό πρόγραμμα με επιτυχίες διασκευασμένες σε ελληνικό και ξένο ρεπερτόριο, εμπλουτισμένο από τη φρεσκάδα του σημερινού ήχου. Στο μουσικό σχήμα συμμετέχουν: Λήδα Αγγελάκη: φωνή, Ανδρέας Καμπύλης: κιθάρα, Σταύρος Ράπτης; Κοντραμπάσο, Δημήτρης Γρηγοριάδης: τύμπανα, Κωνσταντίνος Ζώτος: πιάνο
ΤΡΙΤΗ 26 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023
Δημοτικό θέατρο «Απόλλων»
6:00 μ.μ.: Παιδική θεατρική παράσταση με τίτλο: «Ο Σκρουτζ και τα πνεύματα των εορτών», βασισμένη στο γνωστό έργο του Κάρολου Ντίκενς, σε σκηνοθεσία και θεατρική διασκευή Κέλλυς Σταμουλάκη, από την παιδική σκηνή του Γιάννη Χριστόπουλου
Συντελεστές παράστασης:
Ηθοποιοί: Γιάννης Καπετάνιος, Ελευθερία Ρήγου, Τζοάνα Αγγελή, Μάριος Ντερντές, Πέτρος Γρύλος.
Μουσική: Ζακ Ιακωβίδης
Χορογραφίες: Άννα Μάγκου
Ενδυματολόγος: Σήλια Δεμίρη
Σκηνικά: Παναγιώτης Χριστόπουλος
ΠΕΜΠΤΗ 28 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023
Δημοτικό θέατρο «Απόλλων»
8:00 μ.μ.: «Χριστουγεννιάτικη συναυλία με άρωμα Βιέννης»: Η σοπράνο Πένυ Δεληγιάννη και ο τενόρος Νίκος Ζιάζιαρης με τη συνοδεία πιάνου. Τραγουδούν για τη λαμπερή γιορτή κλασσικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια, άριες από όπερες, τραγούδια από οπερέτες και μιούζικαλ που φέρνουν μια αύρα ευρωπαϊκή.
Βαλς, πόλκες και μαζούρκες της οικογένειας Στράους, έργα του Μότσαρτ και άλλων συνθετών είναι το ρεπερτόριο του σχήματος όπου αποδίδουν ιδιαίτερη σημασία στο βιεννέζικο στυλ και στην ερμηνεία των κλασικών βιεννέζικων κομματιών.
ΚΥΡΙΑΚΗ 30 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023
Κεντρική πλατεία Πύργου
7:00 μ.μ,: Συναυλία με την Αναστασία Βελισσαρίου και το μουσικό της σχήμα (έναρξη 7.00 μ.μ.).
Η Αναστασία Βελισσαρίου είναι επαγγελματίας τραγουδίστρια jazz, soul, gypsy swing, skareggae, blues, session, με δυνατή σκηνική παρουσία, κι είναι επίσης μουσικός στο φλάουτο.
Με τη μουσική της παρέα έχουν ετοιμάσει ένα χριστουγεννιάτικο πρόγραμμα γεμάτο ρυθμό. Ένα χριστουγεννιάτικο πάρτι, διάρκειας 2 ωρών, με αγαπημένα τραγούδια Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών από το επταμελές μουσικό σχήμα.
Στο μουσικό σχήμα συμμετέχουν οι: Αναστασία Βελισσαρίου – τραγούδι, Μάριος Καμπότης – πιάνο, Γιώργος Πατσιώτης κιθάρα, Λουκάς Γιαννακίτσας – μπάσο, Θοδωρής Χριστοδούλου – ντραμς, Νίκος Καραπιπέρης – ηχολήπτης, Ερμιόνη Μπερτάνη – οργάνωση.
ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΗΣ ΗΛΕΙΑΣ
ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ - ΕΚΔΟΤΗΣ
ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Γ. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ