18.7 C
Amaliáda
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024
ΑρχικήΕιδήσειςΑθλητισμόςΔύο μετάλλια ο Δημητρακόπουλος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΑμεΑ Πινγκ Πονγκ

Δύο μετάλλια ο Δημητρακόπουλος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΑμεΑ Πινγκ Πονγκ

Σχετικές ιστορίες

Ραδιοφωνικές παραγωγές από το Λύκειο Σιμόπουλου

Η ραδιοφωνική ομάδα μαθητών του Γενικού Λυκείου Σιμόπουλου ετοίμασε...

Ο Δήμος Πηνειού βραβεύει τον Μίμη Δομάζο στο Βαρθολομιό

Ο Δήμος Πηνειού διοργανώνει εκδήλωση για την βράβευση του...

Δράσεις και εκδηλώσεις σήμερα 15-5-2024 στην Ηλεία

ΤΕΤΑΡΤΗ 15 ΜΑΪΟΥ 2024 Προγραμματισμένη διακοπή υδροδότησης από τη ΔΕΥΑ...

Σαν Σήμερα 15 Μαΐου

14 Μαΐου | 15 Μαΐου | 16 Μαΐου Η 15η...

Συνεδρίαση του Συντονιστικού Τοπικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Ζαχάρως

Σήμερα, Τρίτη 14 Μαΐου 2024, κατόπιν προσκλήσεως του  Δημάρχου...
spot_img

Ακόμη ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, αυτό της Παρά-Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης διεξήχθη το Σάββατο 27 και την Κυριακή 28 Απριλίου 2024 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με την πάντα καλή συνεργασία και αμέριστη στήριξη της ΕΦΟΕπΑ (Ομοσπονδία επιτραπέζιας αντισφαίρισης ).
Όλα τα μεγάλα ονόματα της Ελληνικής Παρά-Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης έδωσαν και φέτος τη «μάχη» για τον τίτλο του πρωταθλητή και της πρωταθλήτριας Ελλάδος στις αίθουσες της ΕΦΟΕπΑ στο ΣΕΦ, με 79 αθλητές (63 άνδρες και 16 γυναίκες) από 15 σωματεία από όλη την Ελλάδα να αγωνίζονται στα ατομικά ανδρών & γυναικών, στα διπλά & τα μικτά, με στόχο την κορυφή.
Στους αγώνες είχαμε δυνατές μονομαχίες, με τελικούς που κρίθηκαν στον πόντο, πρωταθλητές & πρωταθλήτριες που έκαναν την ανατροπή και πήραν τις νίκες, αλλά και τα φαβορί να πιστοποιούν τον τίτλο τους.
Από την Ηλεία αγωνίσθηκε ο Γιάννης Δημητρακόπουλος, κατακτώντας ένα χρυσό και ένα αργυρό μετάλλιο.
Στο διπλό με συμπαίκτη τον Ανέστη Σιβένα (Σωματείο «Εν Σώματι Υγιεί» Βέροιας ) ηττήθηκαν στον τελικό της κατηγορίας MS 18 από τους Διακουμάκο και Τσανάβα (Τριπτόλεμος Ελευσίνας) με 3-0 σετ (11-3, 11-9, 12-10) και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο. Να σημειωθεί ότι στο διπλό παίζουν αθλητές διαφόρων κατηγοριών, με διαφορετικά κινητικά προβλήματα, οπότε η εμφάνιση κρίνεται επιτυχημένη. Η ομάδα της Βέροιας ξεκίνησε μουδιασμένα, στη συνέχεια όμως ήταν ανταγωνιστική και στα δύο σετ ηττήθηκε οριακά, απέναντι σε έναν αθλητή που αγωνίζεται στην Α2 κατηγορία των αρτιμελών και σε ομάδα της Σουηδίας.
Στο ατομικό της κατηγορίας ΤΤ 8 ο Δημητρακόπουλος συνέχισε τη κυριαρχία του και αυτή τη χρονιά κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, μετά από ένα δύσκολο τελικό, με μεγάλη ένταση και εναλλαγές στο σκορ, με κάποια σετ να κρίνονται οριακά, επικρατώντας του Τσανάβα (Τριπτόλεμος) με σκορ 3-1 σετ (11-6, 11-9, 10-12, 11-4).