Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ, η απόφαση για τη χορήγηση ενίσχυσης...

Συνεδρίαση Δημοτικής Επιτροπής Δήμου Πηνειού την Τρίτη 30 Ιουλίου 2024

Δημόσια τακτική συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής του Δήμου Πηνειού...
spot_img

Η νεανική ομάδα μπάσκετ του Υπερίωνα Αμαλιάδας συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Β΄Κατηγορίας ΕΣΚΑΗ περνώντας με διπλό και από το κλειστό της Αλεξιώτισας στην Πάτρα, επί του Σοπωτού με 61-86, μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.
Η αναπτυξιακή ομάδα της Αμαλιάδας που αποτελείται αποκλειστικά από εφήβους και παίδες παραμένει αήττητη για 21 αγώνες και ετοιμάζεται για τη φιέστα κατάκτησης του πρωταθλήματος της ερχόμενης Κυριακής.
Ο προπονητής Γιώργος Λεβεντούρης είδε την ομάδα του να ξεκινά τον αγώνα πιο δυνατά από τους αντιπάλους (9-16), όμως η ευστοχία των γηπεδούχων και οι βιαστικές επιλογές των παικτών του Υπερίωνα έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια στο πρώτο δεκάλεπτο (16-16). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφτασαν να προηγηθούν με 31-24. Όμως κάπου εκεί «ξυπνήσαν» οι παίκτες του Υπερίωνα ανέβασαν απόδοση, έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και ευστοχώντας σε κρίσιμα σουτ, με ένα επιμέρους σερί 19-2 κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 35-43.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η επιθετική λειτουργία του Υπερίωνα ήταν εξαιρετική σημειώνοντας 30 πόντους, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε αυτό το ρυθμό και τη διαφορά να ανοίγει στο +22 (51-73). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «παίδες» της ομάδας της Αμαλιάδας πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις. Το ματς να έκλεισε τελικά στο 61-86 με τους φιλοξενούμενους να έχουν 5 παίχτες διψήφιους και την ομάδα να σημειώνει και πάλι 16 τρίποντα συνολικά.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσίπας που σημείωσε 18 πόντους με 4 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Καλοπίσης με 16(5), Ράλλης 16(4), Αλεξανδρόπουλος με 14 και Κοντόπουλος 11(1).
Την ερχόμενη Κυριακή θα πραγματοποιηθεί η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος με την ομάδα μας να αντιμετωπίζει τον Κρόνο στο κλειστό της Ήλιδας και το αγώνα να έχει τη μορφή φιέστας αφού θα πραγματοποιηθούν οι απονομές τόσο για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β ΕΣΚΑΗ όσο και τη δεύτερη θέση που κατέλαβαν οι έφηβοι του Κοροίβου στο πρωτάθλημα Εφήβων.
Τα δεκάλεπτα: 16-16, 35-43, 51-73, 61-86
ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ: (Λεβεντούρης): Σκλάβος, Τσίπας 18(4), Θεοδωρακόπουλος 3(1), Αλεξανδρόπουλος 14, Κοντόπουλος 11(1), Καλοπίσης 16(5), Μουζάκης 3(1), Δημακόπουλος 5, Ράλλης 16(4).