ΑρχικήΑθλητισμόςΜπάσκετΜΠΑΣΚΕΤ: Προχωρά αήττητος ο Υπερίων Αμαλιάδας

ΜΠΑΣΚΕΤ: Προχωρά αήττητος ο Υπερίων Αμαλιάδας

Στην Αμαλιάδα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τραμπολίνο και Ακροβατικού Διαδρόμου

Το Τμήμα Γυμναστικής του Α.Σ. «ΚΟΡΟΙΒΟΣ» Αμαλιάδας, ο Δήμος...

Δύο μετάλλια ο Δημητρακόπουλος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΑμεΑ Πινγκ Πονγκ

Ακόμη ένα Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ, αυτό της Παρά-Επιτραπέζιας...
spot_img

Ακόμη μια νίκη, την 17η τη φετινή περίοδο, σημείωσε ο η αναπτυξιακή ομάδα μπάσκετ του Υπερίωνα Αμαλιάδας στην πρώτη αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας ΕΣΚΑΗ, καθώς επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου της ΕΦΑ Αιγίου, στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου με σκορ 58-73.
Η ομάδα της Αμαλιάδας, που αποτελείται αποκλειστικά από εφήβους και παίδες, παρότι αγωνίστηκε με σημαντικές απουσίες, συνέχισε το αήττητο σερί της που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας, στο δρόμο προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες του Γιώργου Λεβεντούρη ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα στην επίθεση (0-8) με πολύ καλές επιλογές παίρνοντας διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο (12-24) και χάρις στην καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με το κλείσιμο του ημιχρόνου με 19 πόντους 25-44.
Στο δεύτερο μέρος συνέχισαν την καλή λειτουργία στην άμυνα και παίζοντας με ομαδικότητα στην επίθεση, διεύρυναν τη διαφορά που έφτασε στο +25 (41-66) στο 32’. Στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να μπουν στη διεκδίκηση του ματς, άνοιξε το ροτέισον με τους «παίδες» της ομάδας να παίρνουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, να αφήνουν πολύ καλές εντυπώσεις και το ματς να κλείνει στο 58-73.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσίπας με 32 πόντους και 3 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Αλεξανδρόπουλος με 12 και Κοντόπουλος με 10.
Επόμενος αγώνας για τον Υπερίωνα το ερχόμενο Σάββατο με το Σοπωτό, στην Αμαλιάδα. Τα δεκάλεπτα της αναμέτρησης είχαν: 12-24, 25-44, 41-61, 58-73
ΥΠΕΡΙΩΝ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Λεβεντούρης): Σκλάβος, Τσίπας 32(3), Θεοδωρακόπουλος, Τραγουστής Ν. 2, Αλεξανδρόπουλος 12, Κοντόπουλος 10, Καλοπίσης 8(2), Μουζάκης, Δημακόπουλος 3, Αδαμόπουλος 6(1).